00905075046225

Myra Antik Kenti


Myra Antik Kenti

Myra antik Kenti, Kaş ‘a yaklaım yarım saatlik uzaklıkta bulunan Demre ilçesinde bulunmaktadır. Eskiden Myros (Demre) Nehrinin batısındaki deniz ulaşımı sağlayan kanal ile şehrin bağlantısını sağlamaktaydı. Kanalın diğer tarafında –aynı zamnda şu anda bir müze bulunan- Andriake (Çayağzı) Limanında deniz ulaşımı ve ticaret yürütülmekteydi.

Myra Antik Kenti özellikle Likya döneminden kalma mezarları, Roma dönemi tiyatrosu ve Bizans döneminden kalan Noel Baba - Aziz Nikolaos Kilisesi ile ziyaretçi çekmektedir.

Tarihi Likya Birliği’nin altı büyük kentinden biri olan Myra, Likçe yazıtlarda Myrrh adıyla anılmaktadır. Buradaki kaya mezarları, Likçe yazıtlar ve sikkeler Myra’nın İ.Ö 5. Yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü göstermektedir.

İ.S. 2'nci yüzyıl Myra büyük gelişme göstermiştir. Tarihi Likya Birliği'nin Metropolisi olan şehirde, bölgenin zengin insanlarının yardımı ile birçok yapı inşa edilmiş ve onarılmıştır. Bizans Dönemi'nde ise Myra, dini yönden olduğu kadar idari yönden de önde gelen şehirlerden birisi olmuştur. Günümüze dek ulaşan ününü, Noel Baba - Aziz Nikolaos ’un İ.S. 4'üncü yüzyılda şehrin piskoposu olmasına ve ölümünden sonra aziz mertebesine ulaşıp adına kilise yapılmasına borçludur.

Myra Antik Kenti Nerede?

Myra Antik Kenti; Antalya 'nın Demre ilçesindedir. Kaş'a araçla yaklaşık yarım saat uzaklıktadır.

Myra Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Myra Antik Kenti'ne arabanız varsa yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Ya da Kaş eski otogar'dan minibüsle gidebilirsiniz.

Araç kiralayarak ya da transfer hizmeti alarak da ulaşabilirsiniz.

Myra Antik Kenti konumu için "Haritada Göster" butonuna tıklayın

Myra Antik Kenti Giriş Ücreti

Myra Antik Kenti giriş ücreti 55 TL 'dir.

Müze Kart geçerlidir.